Váltás akadálymentes nézetre

Az alkoholbetegség kezelése

Az alkoholizmus kialakulása több tényező együttes hatásának következménye. Tünetei, szövődményei sokfélék lehetnek, ezért komplex terápiára van szükség: a testi károsodásokat éppúgy kezelni kell, mint az esetleges alkoholmegvonási tüneteket, továbbá rehabilitációra is szükség van.

Az alkoholbetegség kórisméjét nem az elfogyasztott szeszes ital mennyisége, hanem az alkoholfogyasztási szokások és a következmények alapján állítják fel. Ebben segítenek a különböző kérdőíves felmérések. A tesztek elvégzését követően laboratóriumi és belgyógyászati vizsgálatokkal nyernek pontos képet a különböző szervek állapotáról.

Számos kezelési mód és rehabilitációs lehetőség áll rendelkezésre, amelyekkel az alkoholbetegség jó arányban gyógyítható.

Az alkoholfogyasztás abbahagyását követően megvonási tünetek jelentkezhetnek (például fokozott izzadás, végtagremegés, nyugtalanság, vérnyomás-emelkedés, szapora szívverés, hányinger, esetenként epilepsziás görcsrohamok), amelyek gyógyszeres kezelést igényelnek. Súlyos esetben delirium tremens is kialakulhat. A gyógyszeres kezelés során általában nyugtatószereket és a görcsrohamok megelőzésére szolgáló készítményeket, nagy dózisú B-vitaminokat alkalmaznak. Ma már létezik az alkohol iránti vágyat mérséklő gyógyszer is, amely segíthet a visszaesések kivédésében. Az alkoholbetegek kb. kétharmadánál más pszichiátriai zavar is fennáll, például hangulatingadozás vagy szorongásos zavarok, amelyek szintén gyógyszeres kezelést igényelhetnek.

Ezt követően a rehabilitáció, utógondozás kerül előtérbe, amelynek célja az absztinencia, vagyis alkoholmentes életmód fenntartása és a visszaesések megelőzése. Különféle pszichoterápiás eljárásokat alkalmaznak, igénybe vehetők támogató csoport- és egyéni pszichoterápiák, magatartás-terápiák. Szintén segítheti az alkoholbetegek rehabilitációját, ha önsegítő szervezetekbe kapcsolódnak be. Ezekben a csoportokban a gyógyult és nem gyógyult alkoholbetegek közösen megbeszélik problémáikat, és megértő támogatást nyújtanak egymásnak. A családterápia lehetőséget nyújt, hogy az alkoholbeteg családtagjai is információt kapjanak az alkoholfüggőség természetéről, támogatni tudják az érintettet az alkoholtól való tartózkodás fenntartásában.

Segítséget kérni nem szégyen! Mivel az alkoholizmus súlyos betegség, az idejében kapott szakszerű segítség szó szerint életmentő lehet. Ha aggódik saját vagy hozzátartozója alkoholfogyasztási szokásai miatt, keresse fel háziorvosát, aki megfelelő tájékoztatást tud nyújtani az elérhető kezelési módokról, és szükség esetén szakemberhez irányítja!

Forrás:
Nemzeti Népegészségügyi Központ – Egészségvonal:
https://egeszsegvonal.gov.hu/a-a/954-alkoholbetegseg.html?highlight=WyJhbGtvaG9sIiwia2V6ZWxlcyJd