Váltás akadálymentes nézetre

Új részleg kezdi meg működését a Soproni Gyógyközpont Pszichiátiriai Osztályán

Addiktológiai Rehabilitációs Részleg - a Soproni Gyógyközpont Pszichiátriai Osztályának új szakmai részlege április elején kezdi meg működését

A „MARADJ JÓZAN ÉLETÚT MODELL” a Minnesota- és a Közösségi Terápiás (TC) modellek lényeges tartalmi és gyakorlati elemeit ötvöző, helyi viszonyokra adaptált program. Változásra motivált szerfüggő szenvedélybetegek, elsősorban alkohol, gyógyszer -és kábítószerfüggő személyek számára létrehozott intenzív, kórházi, zárt, koedukált rehabilitációs kezelés.

A program tervezett indítása: 2019. április

A program időtartama: 16 hét

Férőhelyek száma: 16 fő

Bekerülési körzet: Magyarország egész területe

Bekerülési feltételek: érvényes TAJ kártya; friss laboratóriumi lelet; háziorvosi vagy szakorvosi beutaló; korábbi kórházi zárójelentések; terápiát megelőző min. négy önsegítő gyűlésen való részvétel (AA, NA, NR); támogató hozzátartozó személy, aki a felvételre is elkíséri.

JELENTKEZÉS: kizárólag a kliens hívását várják: minden hétköznap, 12.00-14.00 között,
a 06 30 3517664 -es telefonszámon.

A páciensek a függőséget okozó kémiai szer fizikai elvonását követően érkeznek a részlegre. Ha szükséges, ezt megelőzően, az osztály egy másik, akut részlegén orvosi segítséget nyújtanak a fizikai elvonás időtartamára. A rehabilitációs program alatt alapjában szermentességre törekszenek, kivéve a belgyógyászati és pszichiátriai gyógyszerek szükséges minimumát.

A terápia komoly szellemi és lelki igénybevételt kíván a kliensektől. Felépülésüket segítő szakmai könyveket és írásokat olvasnak el és dolgoznak föl írásban megadott szempontok alapján. Ezenkívül filmeket néznek és elemeznek. Megtanulják, hogy mi a szenvedélybetegség (hogyan alakul ki, milyen formái vannak), megtanulják, hogy miért fontos a végleges és teljes szermentesség mellett a józanság elérését segítő pótlólagos személyiségfejlesztő munka. Cél: a teljes és végleges szermentesség és a harmonikus, önmagával és a környezetével békében élő személyiség megvalósítása.

A szakmai munkát az alábbi szakmai team összehangolt és következetes működése biztosítja: orvosok, pszichiáter, addiktológus, klinikai szakpszichológusok, addiktológiai konzultánsok, nővérek, illetve sajátélményű munkatárs(ak).

Az egészségügyi keretek között bevezetett modell alapjában ötvözi az anonim önsegítő csoportok elméletét és gyakorlatát illetve a medicinális megközelítést, valamint a Terápiás Közösségek (TC) néhány fontos elemét. A Minnesota-modell három megközelítés metszéspontjában található: ezek a medicinális modell; a bio-pszicho-szocio-spirituális szemlélet; illetve a kognitív-viselkedésterápiás megközelítés. Fentieken kívül mindenképpen programunk lényeges elemének tekintjük a TC Modell elveit és egy kórházi osztályos feltételek mellett is részlegesen megvalósítható gyakorlatát. Ebben a szemléletben a közösség/kliens az önsegítő elveken („a másokon való segítés önmagam segítésének záloga”) működő, egymásra épülő fázisokban halad az egyre önálló, felelősséget vállaló életforma kialakítása felé. A függőségben sérült szociális készségek újratanulásával, illetve helyreállításával a program során egyéni esetkezelésben és különböző készségfejlesztő és terápiás csoportok során találkozik a kliens.

Várják kliensek jelentkezését, illetve szakemberek és hozzátartozók tájékozódását a 30/3517664-es telefonszámon.

Szakmai felelősök:  dr. Payer Erzsébet osztályvezető főorvos és Csizovszki Sándor okl.addiktológiai konzultáns